
Curvini 30'' Barstool - Set of 2 Blue By LumiSource
With a curvaceous dose of Mid-Century style, this unique design will look great at your bar area. Featuring a walnut finished stationary wood frame, luxurious woven fabric upholstery, swivel seat, and stylish armrests. The Curvini is available in various color options, choose the color that fits your space the best.
Specifications
| Product Dimensions | 40 H x 21 W x 20.25 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 107° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Blue Fabric, Chrome |
| Product SKU: | B30-CRVNI2-SWVR WLBU2 |
| Product UPC: | 681144144500 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed bar height |
| Stylish fabric upholstery |
| 360-degree swivel |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images































Curvini 30'' Barstool - Set of 2 Blue By LumiSource
With a curvaceous dose of Mid-Century style, this unique design will look great at your bar area. Featuring a walnut finished stationary wood frame, luxurious woven fabric upholstery, swivel seat, and stylish armrests. The Curvini is available in various color options, choose the color that fits your space the best.
Specifications
| Product Dimensions | 40 H x 21 W x 20.25 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 107° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Blue Fabric, Chrome |
| Product SKU: | B30-CRVNI2-SWVR WLBU2 |
| Product UPC: | 681144144500 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed bar height |
| Stylish fabric upholstery |
| 360-degree swivel |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a curvaceous dose of Mid-Century style, this unique design will look great at your bar area. Featuring a walnut finished stationary wood frame, luxurious woven fabric upholstery, swivel seat, and stylish armrests. The Curvini is available in various color options, choose the color that fits your space the best.
Specifications
| Product Dimensions | 40 H x 21 W x 20.25 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 10.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 8" |
| Seat To Back Angle | 107° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Steel, Bent Wood |
| Product Color: | Walnut Wood, Blue Fabric, Chrome |
| Product SKU: | B30-CRVNI2-SWVR WLBU2 |
| Product UPC: | 681144144500 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Fixed bar height |
| Stylish fabric upholstery |
| 360-degree swivel |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























