
Cream Fabric Black Wood Upholstered (Base) Cocktail Table By Homeroots
Expertly crafted, stunningly streamlined! Incorporate this lovely round coffee table into your space for a classic presentation. It works well when placed in the center of the living room or next to a chair or sofa. This table is constructed with durable materials and features a fabric upholstered frame with attractive scalloped apron and delectable wooden legs. Its wide table top and bottom shelf provides sufficient place for one to place mugs, beverages or newspapers. It comes in the size of 47 by 47 by 19 inches. This table is certain to leave an air of modern finesse and adroitness in any space.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 47in D x 19in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Cream Fabric |
| Finish: | Cream Fabric & Black |
| Top Color: | Cream Fabrim |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347447 |
| Product UPC: | 4512839712956 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Upholstered Base Cocktail Table |
| Upholstered Base Cocktail Table |
| Base Cocktail Table |
| Black Wood Upholstered Base Cocktail |
| 47 47 19 Cream Fabric |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Cream Fabric Black Wood Upholstered (Base) Cocktail Table By Homeroots
Expertly crafted, stunningly streamlined! Incorporate this lovely round coffee table into your space for a classic presentation. It works well when placed in the center of the living room or next to a chair or sofa. This table is constructed with durable materials and features a fabric upholstered frame with attractive scalloped apron and delectable wooden legs. Its wide table top and bottom shelf provides sufficient place for one to place mugs, beverages or newspapers. It comes in the size of 47 by 47 by 19 inches. This table is certain to leave an air of modern finesse and adroitness in any space.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 47in D x 19in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Cream Fabric |
| Finish: | Cream Fabric & Black |
| Top Color: | Cream Fabrim |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347447 |
| Product UPC: | 4512839712956 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Upholstered Base Cocktail Table |
| Upholstered Base Cocktail Table |
| Base Cocktail Table |
| Black Wood Upholstered Base Cocktail |
| 47 47 19 Cream Fabric |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Expertly crafted, stunningly streamlined! Incorporate this lovely round coffee table into your space for a classic presentation. It works well when placed in the center of the living room or next to a chair or sofa. This table is constructed with durable materials and features a fabric upholstered frame with attractive scalloped apron and delectable wooden legs. Its wide table top and bottom shelf provides sufficient place for one to place mugs, beverages or newspapers. It comes in the size of 47 by 47 by 19 inches. This table is certain to leave an air of modern finesse and adroitness in any space.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 47in D x 19in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Cream Fabric |
| Finish: | Cream Fabric & Black |
| Top Color: | Cream Fabrim |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347447 |
| Product UPC: | 4512839712956 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Upholstered Base Cocktail Table |
| Upholstered Base Cocktail Table |
| Base Cocktail Table |
| Black Wood Upholstered Base Cocktail |
| 47 47 19 Cream Fabric |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























