
Crane Truck Sculpture By Homeroots
Authentic and super detailed, the Crane Truck Sculpture is a unique handmade replica of the first commercial crane truck ever made. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and painted in yellow. It features many details such as rolling wheels, headlights, a spare tire, and a crane. It is a great display piece and a sought-after piece for collectors and enthusiasts. 7.5'' x 18'' x 5"
Specifications
| Product Dimensions: | 7.5" H x 18" W x 5" D |
| Product Color: | Yellow |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401178 |
| Product UPC: | 808230094932 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Crane Truck Sculpture By Homeroots
Authentic and super detailed, the Crane Truck Sculpture is a unique handmade replica of the first commercial crane truck ever made. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and painted in yellow. It features many details such as rolling wheels, headlights, a spare tire, and a crane. It is a great display piece and a sought-after piece for collectors and enthusiasts. 7.5'' x 18'' x 5"
Specifications
| Product Dimensions: | 7.5" H x 18" W x 5" D |
| Product Color: | Yellow |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401178 |
| Product UPC: | 808230094932 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Authentic and super detailed, the Crane Truck Sculpture is a unique handmade replica of the first commercial crane truck ever made. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and painted in yellow. It features many details such as rolling wheels, headlights, a spare tire, and a crane. It is a great display piece and a sought-after piece for collectors and enthusiasts. 7.5'' x 18'' x 5"
Specifications
| Product Dimensions: | 7.5" H x 18" W x 5" D |
| Product Color: | Yellow |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401178 |
| Product UPC: | 808230094932 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























