
Courtland Cherry & Burl Accent Cabinet By Homeroots
This stunning cabinet is a gorgeous addition to any space. Built from solid hardwoods and wood products, it features a four-way matched cherry veneer top, sides and door fronts all framed with border inlays of olive ash burl veneer. Includes a single drawer with English dovetail construction, an open storage space behind the two doors, and antique brass finished hardware. This rich cherry finished cabinet is complemented by a sultry espresso finish on the legs and base.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 24in W x 16in D x 27.25in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Cherry & Burl |
| Product Color: | Medium Brown |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876726 |
| Product SKU: | 389776 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Courtland Cherry Burl Accent Cabinet |
| Courtland Cherry Burl Accent |
| Cherry Burl Accent Cabinet |
| Courtland Cherry Burl |
| Burl Accent Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Courtland Cherry & Burl Accent Cabinet By Homeroots
This stunning cabinet is a gorgeous addition to any space. Built from solid hardwoods and wood products, it features a four-way matched cherry veneer top, sides and door fronts all framed with border inlays of olive ash burl veneer. Includes a single drawer with English dovetail construction, an open storage space behind the two doors, and antique brass finished hardware. This rich cherry finished cabinet is complemented by a sultry espresso finish on the legs and base.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 24in W x 16in D x 27.25in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Cherry & Burl |
| Product Color: | Medium Brown |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876726 |
| Product SKU: | 389776 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Courtland Cherry Burl Accent Cabinet |
| Courtland Cherry Burl Accent |
| Cherry Burl Accent Cabinet |
| Courtland Cherry Burl |
| Burl Accent Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stunning cabinet is a gorgeous addition to any space. Built from solid hardwoods and wood products, it features a four-way matched cherry veneer top, sides and door fronts all framed with border inlays of olive ash burl veneer. Includes a single drawer with English dovetail construction, an open storage space behind the two doors, and antique brass finished hardware. This rich cherry finished cabinet is complemented by a sultry espresso finish on the legs and base.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 24in W x 16in D x 27.25in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Cherry & Burl |
| Product Color: | Medium Brown |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876726 |
| Product SKU: | 389776 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Courtland Cherry Burl Accent Cabinet |
| Courtland Cherry Burl Accent |
| Cherry Burl Accent Cabinet |
| Courtland Cherry Burl |
| Burl Accent Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























