
Corona Mango Wood Console Cabinet By Homeroots
This handsome console cabinet is a versatile accent in nearly any space – in the den as TV/media stand, in the kitchen for recipe books and extra dishes, or in the living room/entryway for displaying family photos. Crafted from mango wood solids and wood products in a natural finish, it boasts a diamond design pattern on the door fronts giving its casual styling a more modern aesthetic. With black iron hardware, it opens to reveal a spacious storage area with one fixed shelf inside.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 32in W x 16in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Butler Loft |
| Product Color: | Light Brown |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876481 |
| Product SKU: | 389739 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Corona Mango Wood Console Cabinet |
| Mango Wood Console Cabinet |
| Corona Mango Wood Console |
| Wood Console Cabinet |
| Mango Wood Console |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Corona Mango Wood Console Cabinet By Homeroots
This handsome console cabinet is a versatile accent in nearly any space – in the den as TV/media stand, in the kitchen for recipe books and extra dishes, or in the living room/entryway for displaying family photos. Crafted from mango wood solids and wood products in a natural finish, it boasts a diamond design pattern on the door fronts giving its casual styling a more modern aesthetic. With black iron hardware, it opens to reveal a spacious storage area with one fixed shelf inside.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 32in W x 16in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Butler Loft |
| Product Color: | Light Brown |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876481 |
| Product SKU: | 389739 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Corona Mango Wood Console Cabinet |
| Mango Wood Console Cabinet |
| Corona Mango Wood Console |
| Wood Console Cabinet |
| Mango Wood Console |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This handsome console cabinet is a versatile accent in nearly any space – in the den as TV/media stand, in the kitchen for recipe books and extra dishes, or in the living room/entryway for displaying family photos. Crafted from mango wood solids and wood products in a natural finish, it boasts a diamond design pattern on the door fronts giving its casual styling a more modern aesthetic. With black iron hardware, it opens to reveal a spacious storage area with one fixed shelf inside.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 32in W x 16in D x 35in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Butler Loft |
| Product Color: | Light Brown |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876481 |
| Product SKU: | 389739 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Corona Mango Wood Console Cabinet |
| Mango Wood Console Cabinet |
| Corona Mango Wood Console |
| Wood Console Cabinet |
| Mango Wood Console |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























