
Contemporary Style Mahogany TV Console Cabinet By Homeroots
Sit back, relax, and enjoy your home entertainment setup with this Contemporary Style Mahogany TV Chest. The clean lines of this chest will help your space look minimalist and timeless, adding a depth and richness to the room with its rustic mahogany black cherry finishing. Three drawers and two cubby spaces provide lots of storage. The high-grade French and English dovetail drawer construction makes for a reliable and durable TV stand, ensuring a longer lasting piece that will stay true to its functional and contemporary style. 40" x 18" x 38"
Specifications
| Product Category: | TV Stands |
| Product Dimensions: | 18in W x 38in D x 40in H |
| Product Material: | Plantation Mahogany Solids & Okoume Veneer |
| Wood Species: | Mahogany |
| Product Color: | Black Cherry |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 404277 |
| Product UPC: | 808230125353 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Contemporary Style Mahogany TV Console Cabinet By Homeroots
Sit back, relax, and enjoy your home entertainment setup with this Contemporary Style Mahogany TV Chest. The clean lines of this chest will help your space look minimalist and timeless, adding a depth and richness to the room with its rustic mahogany black cherry finishing. Three drawers and two cubby spaces provide lots of storage. The high-grade French and English dovetail drawer construction makes for a reliable and durable TV stand, ensuring a longer lasting piece that will stay true to its functional and contemporary style. 40" x 18" x 38"
Specifications
| Product Category: | TV Stands |
| Product Dimensions: | 18in W x 38in D x 40in H |
| Product Material: | Plantation Mahogany Solids & Okoume Veneer |
| Wood Species: | Mahogany |
| Product Color: | Black Cherry |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 404277 |
| Product UPC: | 808230125353 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sit back, relax, and enjoy your home entertainment setup with this Contemporary Style Mahogany TV Chest. The clean lines of this chest will help your space look minimalist and timeless, adding a depth and richness to the room with its rustic mahogany black cherry finishing. Three drawers and two cubby spaces provide lots of storage. The high-grade French and English dovetail drawer construction makes for a reliable and durable TV stand, ensuring a longer lasting piece that will stay true to its functional and contemporary style. 40" x 18" x 38"
Specifications
| Product Category: | TV Stands |
| Product Dimensions: | 18in W x 38in D x 40in H |
| Product Material: | Plantation Mahogany Solids & Okoume Veneer |
| Wood Species: | Mahogany |
| Product Color: | Black Cherry |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 404277 |
| Product UPC: | 808230125353 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























