
Contemporary Sleek High Gloss White Dining Chair By Homeroots
Enjoy the special time around the dining table in the comfort of this lovely Contemporary Sleek High Gloss White Dining Chair. Built with a modern silhouette and a plush cushion seat, this chair is not only unique and good looking, but comfortable as well. This updated comes with a sleek lacquer all-white finish that adds elegance to your dining room. 43" x 24” x19”.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23.5in W x 19in D x 42.5in H |
| Product Material: | High Gloss |
| Wood Species: | Alder |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | High Gloss |
| Product Color: | White |
| Leg Color: | White |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839470382 |
| Product SKU: | 366265 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| High Gloss White Dining Chair |
| Gloss White Dining Chair |
| Sleek High Gloss White Dining |
| White Dining Chair |
| High Gloss White Dining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Contemporary Sleek High Gloss White Dining Chair By Homeroots
Enjoy the special time around the dining table in the comfort of this lovely Contemporary Sleek High Gloss White Dining Chair. Built with a modern silhouette and a plush cushion seat, this chair is not only unique and good looking, but comfortable as well. This updated comes with a sleek lacquer all-white finish that adds elegance to your dining room. 43" x 24” x19”.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23.5in W x 19in D x 42.5in H |
| Product Material: | High Gloss |
| Wood Species: | Alder |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | High Gloss |
| Product Color: | White |
| Leg Color: | White |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839470382 |
| Product SKU: | 366265 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| High Gloss White Dining Chair |
| Gloss White Dining Chair |
| Sleek High Gloss White Dining |
| White Dining Chair |
| High Gloss White Dining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy the special time around the dining table in the comfort of this lovely Contemporary Sleek High Gloss White Dining Chair. Built with a modern silhouette and a plush cushion seat, this chair is not only unique and good looking, but comfortable as well. This updated comes with a sleek lacquer all-white finish that adds elegance to your dining room. 43" x 24” x19”.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 23.5in W x 19in D x 42.5in H |
| Product Material: | High Gloss |
| Wood Species: | Alder |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | High Gloss |
| Product Color: | White |
| Leg Color: | White |
| Number of Chairs Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839470382 |
| Product SKU: | 366265 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| High Gloss White Dining Chair |
| Gloss White Dining Chair |
| Sleek High Gloss White Dining |
| White Dining Chair |
| High Gloss White Dining |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























