
Contempo Mahogany and White Wall Desk By Homeroots
Updated, uniquely stylish and super practical, the Contempo Mahogany and White Wall Desk is a perfect solution for adding functionality to small spaces. This wall-mounted desk is all you need for light work on your laptop or writing. It adds tons of value to your room without taking much space. A great option for those who prefer a standing desk situation, you can mount at any height on the wall. Made from a high-quality particle board, it is sturdy and super long-lasting. 28"H x 41" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 28.2 H x 40.7 W x 16.3 D |
| Product Color: | Mahogany - Glossy White |
| Product Material: | Particle Board |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Style: | Modern & Contemporany |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 403825 |
| Product UPC: | 808230121096 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Contempo Mahogany White Wall Desk |
| Mahogany White Wall Desk |
| Contempo Mahogany White Wall |
| White Wall Desk |
| Contempo Mahogany White |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $142.36
-65%$142.36
$49.83More Images




Contempo Mahogany and White Wall Desk By Homeroots
Updated, uniquely stylish and super practical, the Contempo Mahogany and White Wall Desk is a perfect solution for adding functionality to small spaces. This wall-mounted desk is all you need for light work on your laptop or writing. It adds tons of value to your room without taking much space. A great option for those who prefer a standing desk situation, you can mount at any height on the wall. Made from a high-quality particle board, it is sturdy and super long-lasting. 28"H x 41" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 28.2 H x 40.7 W x 16.3 D |
| Product Color: | Mahogany - Glossy White |
| Product Material: | Particle Board |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Style: | Modern & Contemporany |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 403825 |
| Product UPC: | 808230121096 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Contempo Mahogany White Wall Desk |
| Mahogany White Wall Desk |
| Contempo Mahogany White Wall |
| White Wall Desk |
| Contempo Mahogany White |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Updated, uniquely stylish and super practical, the Contempo Mahogany and White Wall Desk is a perfect solution for adding functionality to small spaces. This wall-mounted desk is all you need for light work on your laptop or writing. It adds tons of value to your room without taking much space. A great option for those who prefer a standing desk situation, you can mount at any height on the wall. Made from a high-quality particle board, it is sturdy and super long-lasting. 28"H x 41" W x 16" D
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 28.2 H x 40.7 W x 16.3 D |
| Product Color: | Mahogany - Glossy White |
| Product Material: | Particle Board |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Style: | Modern & Contemporany |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 403825 |
| Product UPC: | 808230121096 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Contempo Mahogany White Wall Desk |
| Mahogany White Wall Desk |
| Contempo Mahogany White Wall |
| White Wall Desk |
| Contempo Mahogany White |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























