
Coffee Table in Matte White with Dark Walnut Base By Homeroots
This coffee table boasts a triangular-shaped beautiful white matte lacquer finished MDF top supported by connecting walnut powder-coated steel legs which makes it not only functional but expresses an artistic element as well.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.64in W x 27.56in D x 14.97in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | White |
| Finish: | Lacquered MDF |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Triangle |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370459 |
| Product UPC: | 4512839462219 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 14 97 Coffee Table |
| Coffee Table Matte White |
| 14 97 Coffee Table Matte |
| 56 14 97 Coffee Table |
| Table Matte White Dark Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $260.19
-65%$260.19
$91.07More Images



Coffee Table in Matte White with Dark Walnut Base By Homeroots
This coffee table boasts a triangular-shaped beautiful white matte lacquer finished MDF top supported by connecting walnut powder-coated steel legs which makes it not only functional but expresses an artistic element as well.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.64in W x 27.56in D x 14.97in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | White |
| Finish: | Lacquered MDF |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Triangle |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370459 |
| Product UPC: | 4512839462219 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 14 97 Coffee Table |
| Coffee Table Matte White |
| 14 97 Coffee Table Matte |
| 56 14 97 Coffee Table |
| Table Matte White Dark Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This coffee table boasts a triangular-shaped beautiful white matte lacquer finished MDF top supported by connecting walnut powder-coated steel legs which makes it not only functional but expresses an artistic element as well.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.64in W x 27.56in D x 14.97in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | White |
| Finish: | Lacquered MDF |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Triangle |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370459 |
| Product UPC: | 4512839462219 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 14 97 Coffee Table |
| Coffee Table Matte White |
| 14 97 Coffee Table Matte |
| 56 14 97 Coffee Table |
| Table Matte White Dark Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























