
Coffee Table in Black with Natural Wicker By Homeroots
The 47" Coffee Table In Black With Natural Wicker, with its contemporary lines, is as stunning as is functional. This coffee table features a solid wood outer frame and steel legs with bronze lower accents. There is one wicker pull-out drawer and a large shelf for convenient storage perfect for your living space.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Wood, Powder coated steel legs |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370457 |
| Product UPC: | 4512839462233 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Coffee Table Black Natural Wicker |
| 63 15 75 Coffee Table |
| 15 75 Coffee Table Black |
| 15 75 Coffee Table |
| 75 Coffee Table Black Natural |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $543.08
-65%$543.08
$190.08More Images





Coffee Table in Black with Natural Wicker By Homeroots
The 47" Coffee Table In Black With Natural Wicker, with its contemporary lines, is as stunning as is functional. This coffee table features a solid wood outer frame and steel legs with bronze lower accents. There is one wicker pull-out drawer and a large shelf for convenient storage perfect for your living space.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Wood, Powder coated steel legs |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370457 |
| Product UPC: | 4512839462233 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Coffee Table Black Natural Wicker |
| 63 15 75 Coffee Table |
| 15 75 Coffee Table Black |
| 15 75 Coffee Table |
| 75 Coffee Table Black Natural |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The 47" Coffee Table In Black With Natural Wicker, with its contemporary lines, is as stunning as is functional. This coffee table features a solid wood outer frame and steel legs with bronze lower accents. There is one wicker pull-out drawer and a large shelf for convenient storage perfect for your living space.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Wood, Powder coated steel legs |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370457 |
| Product UPC: | 4512839462233 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Coffee Table Black Natural Wicker |
| 63 15 75 Coffee Table |
| 15 75 Coffee Table Black |
| 15 75 Coffee Table |
| 75 Coffee Table Black Natural |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























