
Clear Textured Glass Table Lamp By Homeroots
This Clear Textured Glass Table Lamp will make the perfect stylish light piece for any space in your home. This lamp has a simple round base that is made of silver metal. On top of this base, there are a wide urn shape made of glass. The glass is clear and has a textured effect on it. The glass is see through and allows the silver rod to show through a little bit creating a look of an illusion. The simple white fabric shade compliments the modern base and completes the overall look. You can use this lamp on its own or you can use a pair of these lamps to complete the look of your bedroom or living room. 24.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 24.5in H |
| Product Material: | Glass & Metal |
| Product Color: | Clear Glass and Chrome Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468499 |
| Product UPC: | 606114541660 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $149.79
-65%$149.79
$52.43More Images



Clear Textured Glass Table Lamp By Homeroots
This Clear Textured Glass Table Lamp will make the perfect stylish light piece for any space in your home. This lamp has a simple round base that is made of silver metal. On top of this base, there are a wide urn shape made of glass. The glass is clear and has a textured effect on it. The glass is see through and allows the silver rod to show through a little bit creating a look of an illusion. The simple white fabric shade compliments the modern base and completes the overall look. You can use this lamp on its own or you can use a pair of these lamps to complete the look of your bedroom or living room. 24.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 24.5in H |
| Product Material: | Glass & Metal |
| Product Color: | Clear Glass and Chrome Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468499 |
| Product UPC: | 606114541660 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Clear Textured Glass Table Lamp will make the perfect stylish light piece for any space in your home. This lamp has a simple round base that is made of silver metal. On top of this base, there are a wide urn shape made of glass. The glass is clear and has a textured effect on it. The glass is see through and allows the silver rod to show through a little bit creating a look of an illusion. The simple white fabric shade compliments the modern base and completes the overall look. You can use this lamp on its own or you can use a pair of these lamps to complete the look of your bedroom or living room. 24.5" H x 15" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 24.5in H |
| Product Material: | Glass & Metal |
| Product Color: | Clear Glass and Chrome Silver |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468499 |
| Product UPC: | 606114541660 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























