
Clear Glass Triple Layered Coffee Table By Homeroots
Update your contemporary living space with this eye-catching Clear Glass Triple Layered Coffee Table that is beautifully designed to steal the scene in the room. The charismatic modern appeal lies in its clean-lined detailing that features a triple-layered glass construction held in place by a forged iron frame, ensuring long-lasting durability, corrosion resistance, and stability. The wide tabletop provides enough space for serving drinks and appetizers, while the lower shelves offer additional storage space for magazines, books, newspapers, or decorative objects to keep your place organized and beautiful. The elegant design and modern aesthetic make this coffee table a statement piece of décor to flaunt in your living room. 54” x 32” x 16”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 54in W x 32in D x 16in H |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400869 |
| Product UPC: | 808230091849 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,368.71
-65%$1,368.71
$479.05More Images


Clear Glass Triple Layered Coffee Table By Homeroots
Update your contemporary living space with this eye-catching Clear Glass Triple Layered Coffee Table that is beautifully designed to steal the scene in the room. The charismatic modern appeal lies in its clean-lined detailing that features a triple-layered glass construction held in place by a forged iron frame, ensuring long-lasting durability, corrosion resistance, and stability. The wide tabletop provides enough space for serving drinks and appetizers, while the lower shelves offer additional storage space for magazines, books, newspapers, or decorative objects to keep your place organized and beautiful. The elegant design and modern aesthetic make this coffee table a statement piece of décor to flaunt in your living room. 54” x 32” x 16”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 54in W x 32in D x 16in H |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400869 |
| Product UPC: | 808230091849 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Update your contemporary living space with this eye-catching Clear Glass Triple Layered Coffee Table that is beautifully designed to steal the scene in the room. The charismatic modern appeal lies in its clean-lined detailing that features a triple-layered glass construction held in place by a forged iron frame, ensuring long-lasting durability, corrosion resistance, and stability. The wide tabletop provides enough space for serving drinks and appetizers, while the lower shelves offer additional storage space for magazines, books, newspapers, or decorative objects to keep your place organized and beautiful. The elegant design and modern aesthetic make this coffee table a statement piece of décor to flaunt in your living room. 54” x 32” x 16”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 54in W x 32in D x 16in H |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400869 |
| Product UPC: | 808230091849 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























