
Clear Acrylic Stainless Steel And Clear Glass Coffee Table By Homeroots
This occasional table comes in an incredibly stunning design and clean lines that will elevate the ambience of any living room. The unique profiling of this piece makes it an outstanding addition to your living space. Featuring a clear tempered glass top with metal trim that is supported by a round acrylic legs with crossbar support to complement the whole unit. This coffee table is set up to be a calm embellishment to your room setting. Weight capacity: 50Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 41in W x 41in D x 17in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Acrylic, Stainless |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318954 |
| Product UPC: | 614486164172 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Steel Clear Glass Coffee Table |
| 41 17 Clear Acrylic Stainless |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| Stainless Steel Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $732.94
-65%$732.94
$256.53More Images





Clear Acrylic Stainless Steel And Clear Glass Coffee Table By Homeroots
This occasional table comes in an incredibly stunning design and clean lines that will elevate the ambience of any living room. The unique profiling of this piece makes it an outstanding addition to your living space. Featuring a clear tempered glass top with metal trim that is supported by a round acrylic legs with crossbar support to complement the whole unit. This coffee table is set up to be a calm embellishment to your room setting. Weight capacity: 50Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 41in W x 41in D x 17in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Acrylic, Stainless |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318954 |
| Product UPC: | 614486164172 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Steel Clear Glass Coffee Table |
| 41 17 Clear Acrylic Stainless |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| Stainless Steel Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This occasional table comes in an incredibly stunning design and clean lines that will elevate the ambience of any living room. The unique profiling of this piece makes it an outstanding addition to your living space. Featuring a clear tempered glass top with metal trim that is supported by a round acrylic legs with crossbar support to complement the whole unit. This coffee table is set up to be a calm embellishment to your room setting. Weight capacity: 50Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 41in W x 41in D x 17in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Acrylic, Stainless |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318954 |
| Product UPC: | 614486164172 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Steel Clear Glass Coffee Table |
| 41 17 Clear Acrylic Stainless |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| Stainless Steel Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























