
Clear Acrylic Chrome Glass Metal Sofa Table By Homeroots
Stunning and glittering! Our half-moon sofa table is an incredible showpiece for the living room or den. It is masterly framed from sturdy metal and acrylic. It also sports a clear glass and acrylic tabletop with dazzling chrome finish. The design is very up to date and harmonizes with almost any modern setting. You can sit around it for a nice little toast with family or use it to display, remotes, magazines, and other home gadgets. It is further emphasized by stainless-steel legs, which keeps the table tough and balanced. It is available in the size of 18 by 48 by 29 inches.
Specifications
| Product Category: | Console Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 48in D x 29in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Acrylic |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Finish: | Clear Acrylic, Chrome & Clear Glass |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Free form |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347382 |
| Product UPC: | 4512839712307 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Sofa Table |
| Chrome Glass Metal Sofa Table |
| Glass Metal Sofa Table |
| Acrylic Chrome Glass Metal Sofa |
| Glass Metal Sofa |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Clear Acrylic Chrome Glass Metal Sofa Table By Homeroots
Stunning and glittering! Our half-moon sofa table is an incredible showpiece for the living room or den. It is masterly framed from sturdy metal and acrylic. It also sports a clear glass and acrylic tabletop with dazzling chrome finish. The design is very up to date and harmonizes with almost any modern setting. You can sit around it for a nice little toast with family or use it to display, remotes, magazines, and other home gadgets. It is further emphasized by stainless-steel legs, which keeps the table tough and balanced. It is available in the size of 18 by 48 by 29 inches.
Specifications
| Product Category: | Console Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 48in D x 29in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Acrylic |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Finish: | Clear Acrylic, Chrome & Clear Glass |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Free form |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347382 |
| Product UPC: | 4512839712307 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Sofa Table |
| Chrome Glass Metal Sofa Table |
| Glass Metal Sofa Table |
| Acrylic Chrome Glass Metal Sofa |
| Glass Metal Sofa |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stunning and glittering! Our half-moon sofa table is an incredible showpiece for the living room or den. It is masterly framed from sturdy metal and acrylic. It also sports a clear glass and acrylic tabletop with dazzling chrome finish. The design is very up to date and harmonizes with almost any modern setting. You can sit around it for a nice little toast with family or use it to display, remotes, magazines, and other home gadgets. It is further emphasized by stainless-steel legs, which keeps the table tough and balanced. It is available in the size of 18 by 48 by 29 inches.
Specifications
| Product Category: | Console Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 48in D x 29in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Acrylic |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Finish: | Clear Acrylic, Chrome & Clear Glass |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Free form |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347382 |
| Product UPC: | 4512839712307 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Sofa Table |
| Chrome Glass Metal Sofa Table |
| Glass Metal Sofa Table |
| Acrylic Chrome Glass Metal Sofa |
| Glass Metal Sofa |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























