
Clear Acrylic Chrome And Clear Glass Coffee Table By Homeroots - 318990
Add some sparks to the atmosphere surrounding your living room with our cool looking occasional table. Showcasing a perfect combination of pure elegance and high design, this coffee table will carve out a unique scene in any room. It features beveled glass top and complemented by a finely finished acrylic tapered legs and a bottom glass shelf for displaying few valuables. This outstanding piece will definitely be a ready addition to any home setting. Weight capacity: 44Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 38in W x 38in D x 18in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Base Material: | Acrylic |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Acrylic, Chrome and |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318990 |
| Product UPC: | 614486164554 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chrome Clear Glass Coffee Table |
| 38 18 Clear Acrylic Chrome |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| Acrylic Chrome Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Clear Acrylic Chrome And Clear Glass Coffee Table By Homeroots - 318990
Add some sparks to the atmosphere surrounding your living room with our cool looking occasional table. Showcasing a perfect combination of pure elegance and high design, this coffee table will carve out a unique scene in any room. It features beveled glass top and complemented by a finely finished acrylic tapered legs and a bottom glass shelf for displaying few valuables. This outstanding piece will definitely be a ready addition to any home setting. Weight capacity: 44Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 38in W x 38in D x 18in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Base Material: | Acrylic |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Acrylic, Chrome and |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318990 |
| Product UPC: | 614486164554 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chrome Clear Glass Coffee Table |
| 38 18 Clear Acrylic Chrome |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| Acrylic Chrome Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add some sparks to the atmosphere surrounding your living room with our cool looking occasional table. Showcasing a perfect combination of pure elegance and high design, this coffee table will carve out a unique scene in any room. It features beveled glass top and complemented by a finely finished acrylic tapered legs and a bottom glass shelf for displaying few valuables. This outstanding piece will definitely be a ready addition to any home setting. Weight capacity: 44Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 38in W x 38in D x 18in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Base Material: | Acrylic |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Acrylic, Chrome and |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318990 |
| Product UPC: | 614486164554 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chrome Clear Glass Coffee Table |
| 38 18 Clear Acrylic Chrome |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| Acrylic Chrome Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























