
Clear Acrylic Chrome And Clear Glass Coffee Table By Homeroots - 318988
Functionality is blended with distinct design to carve out this stunning rectangular coffee table. Our stylish table is constructed to readily fit into the arrangement of any living room. It features a clear tempered glass top and a functional glass shelf at the bottom for organizing some essentials in the room. The elegant structure is anchored by a solid acrylic tapered legs for support and durability. We back this piece to be a perfect addition to your living space. Weight capacity: 44Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 26in D x 18in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Base Material: | Acrylic |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Acrylic, Chrome and |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318988 |
| Product UPC: | 614486164530 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chrome Clear Glass Coffee Table |
| 26 18 Clear Acrylic Chrome |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| Acrylic Chrome Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Clear Acrylic Chrome And Clear Glass Coffee Table By Homeroots - 318988
Functionality is blended with distinct design to carve out this stunning rectangular coffee table. Our stylish table is constructed to readily fit into the arrangement of any living room. It features a clear tempered glass top and a functional glass shelf at the bottom for organizing some essentials in the room. The elegant structure is anchored by a solid acrylic tapered legs for support and durability. We back this piece to be a perfect addition to your living space. Weight capacity: 44Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 26in D x 18in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Base Material: | Acrylic |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Acrylic, Chrome and |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318988 |
| Product UPC: | 614486164530 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chrome Clear Glass Coffee Table |
| 26 18 Clear Acrylic Chrome |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| Acrylic Chrome Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Functionality is blended with distinct design to carve out this stunning rectangular coffee table. Our stylish table is constructed to readily fit into the arrangement of any living room. It features a clear tempered glass top and a functional glass shelf at the bottom for organizing some essentials in the room. The elegant structure is anchored by a solid acrylic tapered legs for support and durability. We back this piece to be a perfect addition to your living space. Weight capacity: 44Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 26in D x 18in H |
| Product Material: | Acrylic |
| Base Material: | Acrylic |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Clear Acrylic, Chrome and |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318988 |
| Product UPC: | 614486164530 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chrome Clear Glass Coffee Table |
| 26 18 Clear Acrylic Chrome |
| Glass Coffee Table |
| Clear Glass Coffee Table |
| Acrylic Chrome Clear Glass Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























