
Classic White Two Drawer Nightstand Unit With Basket By Homeroots
Charming, compact and chic, the Classic White Two Drawer with Basket Nightstand is a contrasting beauty designed to fit into slim and small spaces. Handcrafted from white painted mahogany solid wood, the unit comprises of two drawers and one removable hand weaved rattan basket. Flared crown molding and antique brass cup handles complete the look of this piece. The exquisite combination of the white and brown tones emanates a subtle and serene presence allowing it to compliment into any space in your home. 23.62" x 15.75" x 11.81"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 23.62 H x 15.75 W x 11.81 D |
| Product Material: | Mahogany |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Classic White |
| Finish: | Painted (Semi-Gloss) |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 397615 |
| Product UPC: | 808230002364 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Drawer Nightstand Unit Basket |
| Drawer Nightstand Unit Basket |
| Classic White Drawer Nightstand Unit |
| Nightstand Unit Basket |
| White Drawer Nightstand Unit |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $259.81
-65%$259.81
$90.93More Images








Classic White Two Drawer Nightstand Unit With Basket By Homeroots
Charming, compact and chic, the Classic White Two Drawer with Basket Nightstand is a contrasting beauty designed to fit into slim and small spaces. Handcrafted from white painted mahogany solid wood, the unit comprises of two drawers and one removable hand weaved rattan basket. Flared crown molding and antique brass cup handles complete the look of this piece. The exquisite combination of the white and brown tones emanates a subtle and serene presence allowing it to compliment into any space in your home. 23.62" x 15.75" x 11.81"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 23.62 H x 15.75 W x 11.81 D |
| Product Material: | Mahogany |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Classic White |
| Finish: | Painted (Semi-Gloss) |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 397615 |
| Product UPC: | 808230002364 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Drawer Nightstand Unit Basket |
| Drawer Nightstand Unit Basket |
| Classic White Drawer Nightstand Unit |
| Nightstand Unit Basket |
| White Drawer Nightstand Unit |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Charming, compact and chic, the Classic White Two Drawer with Basket Nightstand is a contrasting beauty designed to fit into slim and small spaces. Handcrafted from white painted mahogany solid wood, the unit comprises of two drawers and one removable hand weaved rattan basket. Flared crown molding and antique brass cup handles complete the look of this piece. The exquisite combination of the white and brown tones emanates a subtle and serene presence allowing it to compliment into any space in your home. 23.62" x 15.75" x 11.81"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 23.62 H x 15.75 W x 11.81 D |
| Product Material: | Mahogany |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Classic White |
| Finish: | Painted (Semi-Gloss) |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 397615 |
| Product UPC: | 808230002364 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Drawer Nightstand Unit Basket |
| Drawer Nightstand Unit Basket |
| Classic White Drawer Nightstand Unit |
| Nightstand Unit Basket |
| White Drawer Nightstand Unit |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























