
Classic White Storage Cabinet With Basket Set By Homeroots
A vision that catches the eye, the Classic White Storage Unit with Basket Set epitomizes casual elegance and stylish storage perfection. Quintessentially crafted from mahogany wood with an all white finish, the unit stands tall with two drawers and three basket areas for all your storage requirements. The all natural weaved rattan baskets are removeable, and offer a great contrast against the white of the wood. Flared trim molding and cup pull antiqued brass handles adorn the drawers to complete this ultimate look of this storage cabinet. 51.97" x 23.82" x 18.11"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 23.82in W x 18.11in D x 51.97in H |
| Product Material: | Mahogany, Kubu Rattan & Antique Brass Hardware |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Classic White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230004696 |
| Product SKU: | 397848 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Storage Cabinet Basket Set |
| Classic White Storage Cabinet Basket |
| White Storage Cabinet Basket |
| Classic White Storage Cabinet |
| Storage Cabinet Basket Set |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $859.46
-65%$859.46
$300.81More Images








Classic White Storage Cabinet With Basket Set By Homeroots
A vision that catches the eye, the Classic White Storage Unit with Basket Set epitomizes casual elegance and stylish storage perfection. Quintessentially crafted from mahogany wood with an all white finish, the unit stands tall with two drawers and three basket areas for all your storage requirements. The all natural weaved rattan baskets are removeable, and offer a great contrast against the white of the wood. Flared trim molding and cup pull antiqued brass handles adorn the drawers to complete this ultimate look of this storage cabinet. 51.97" x 23.82" x 18.11"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 23.82in W x 18.11in D x 51.97in H |
| Product Material: | Mahogany, Kubu Rattan & Antique Brass Hardware |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Classic White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230004696 |
| Product SKU: | 397848 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Storage Cabinet Basket Set |
| Classic White Storage Cabinet Basket |
| White Storage Cabinet Basket |
| Classic White Storage Cabinet |
| Storage Cabinet Basket Set |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A vision that catches the eye, the Classic White Storage Unit with Basket Set epitomizes casual elegance and stylish storage perfection. Quintessentially crafted from mahogany wood with an all white finish, the unit stands tall with two drawers and three basket areas for all your storage requirements. The all natural weaved rattan baskets are removeable, and offer a great contrast against the white of the wood. Flared trim molding and cup pull antiqued brass handles adorn the drawers to complete this ultimate look of this storage cabinet. 51.97" x 23.82" x 18.11"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 23.82in W x 18.11in D x 51.97in H |
| Product Material: | Mahogany, Kubu Rattan & Antique Brass Hardware |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Classic White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230004696 |
| Product SKU: | 397848 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Storage Cabinet Basket Set |
| Classic White Storage Cabinet Basket |
| White Storage Cabinet Basket |
| Classic White Storage Cabinet |
| Storage Cabinet Basket Set |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























