
Classic White Stool By Homeroots
Completely versatile in form and function, the Classic White Stool makes a great seating option for your kitchen island or bar area. Handcrafted from mahogany wood and mdf it has a luminous appearance with its all white semi glossy finish. Classy and chic, this stool has been creatively designed to suit any decor. 20.47" x 14.96" x 14.96"
Specifications
| Product Category: | Stools |
| Product Dimensions: | 14.96in W x 14.96in D x 20.47in H |
| Product Material: | Mahogany & Medium-Density Fibreboard (Mdf) |
| Product Color: | Classic White |
| Number of Stools Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230002937 |
| Product SKU: | 397672 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $130.60
-65%$130.60
$45.71More Images






Classic White Stool By Homeroots
Completely versatile in form and function, the Classic White Stool makes a great seating option for your kitchen island or bar area. Handcrafted from mahogany wood and mdf it has a luminous appearance with its all white semi glossy finish. Classy and chic, this stool has been creatively designed to suit any decor. 20.47" x 14.96" x 14.96"
Specifications
| Product Category: | Stools |
| Product Dimensions: | 14.96in W x 14.96in D x 20.47in H |
| Product Material: | Mahogany & Medium-Density Fibreboard (Mdf) |
| Product Color: | Classic White |
| Number of Stools Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230002937 |
| Product SKU: | 397672 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Completely versatile in form and function, the Classic White Stool makes a great seating option for your kitchen island or bar area. Handcrafted from mahogany wood and mdf it has a luminous appearance with its all white semi glossy finish. Classy and chic, this stool has been creatively designed to suit any decor. 20.47" x 14.96" x 14.96"
Specifications
| Product Category: | Stools |
| Product Dimensions: | 14.96in W x 14.96in D x 20.47in H |
| Product Material: | Mahogany & Medium-Density Fibreboard (Mdf) |
| Product Color: | Classic White |
| Number of Stools Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230002937 |
| Product SKU: | 397672 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























