
Classic White Pantry Cabinet By Homeroots
Upgrade your kitchen storage with this sturdy Classic White Pantry Cabinet and organize it the way you always wanted to. Utilizing its height, you can maximize storage and keep a clutter-free kitchen. This full size two-door cabinet features five spacious shelves and three small shelves on the right cabinet door for organizing spices. Enjoy lots of storage space with this versatile cabinet that is great for pantry, kitchen, laundry room and more. It is made of premium-quality plywood painted in a beautiful white finish. 63" H x 28" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 27.5in W x 15.1in D x 62.9in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230120464 |
| Product SKU: | 403762 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic White Pantry Cabinet |
| White Pantry Cabinet |
| Classic White Pantry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $455.10
-65%$455.10
$159.28More Images





Classic White Pantry Cabinet By Homeroots
Upgrade your kitchen storage with this sturdy Classic White Pantry Cabinet and organize it the way you always wanted to. Utilizing its height, you can maximize storage and keep a clutter-free kitchen. This full size two-door cabinet features five spacious shelves and three small shelves on the right cabinet door for organizing spices. Enjoy lots of storage space with this versatile cabinet that is great for pantry, kitchen, laundry room and more. It is made of premium-quality plywood painted in a beautiful white finish. 63" H x 28" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 27.5in W x 15.1in D x 62.9in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230120464 |
| Product SKU: | 403762 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic White Pantry Cabinet |
| White Pantry Cabinet |
| Classic White Pantry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgrade your kitchen storage with this sturdy Classic White Pantry Cabinet and organize it the way you always wanted to. Utilizing its height, you can maximize storage and keep a clutter-free kitchen. This full size two-door cabinet features five spacious shelves and three small shelves on the right cabinet door for organizing spices. Enjoy lots of storage space with this versatile cabinet that is great for pantry, kitchen, laundry room and more. It is made of premium-quality plywood painted in a beautiful white finish. 63" H x 28" W x 15" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 27.5in W x 15.1in D x 62.9in H |
| Product Material: | Particle Board |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230120464 |
| Product SKU: | 403762 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic White Pantry Cabinet |
| White Pantry Cabinet |
| Classic White Pantry |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























