
Classic White Kitchen Hutch By Homeroots
Stacked with an array of drawers and cupboards the Classic White Kitchen Hutch is the perfect blend of vintage and contemporary style. Crafted from Mahogany wood with an all white semi gloss finish, the cabinet is equipped with multiple drawers in various dimensions and a variety of antique brass handles. Shaker style doors with glass inserts provide the perfect storage for your favorite collectibles. A central recess area with beadboard paneling design can accommodate your favorite books or even serve as a wine bar. 86.61" x 57.09" x 19.69"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 57.09in W x 19.69in D x 86.61in H |
| Product Material: | Mahogany, Bevelled Glass & Antique Brass Hardware |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Classic White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230004658 |
| Product SKU: | 397844 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic White Kitchen Hutch |
| White Kitchen Hutch |
| Classic White Kitchen |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $2,452.36
-65%$2,452.36
$858.33More Images








Classic White Kitchen Hutch By Homeroots
Stacked with an array of drawers and cupboards the Classic White Kitchen Hutch is the perfect blend of vintage and contemporary style. Crafted from Mahogany wood with an all white semi gloss finish, the cabinet is equipped with multiple drawers in various dimensions and a variety of antique brass handles. Shaker style doors with glass inserts provide the perfect storage for your favorite collectibles. A central recess area with beadboard paneling design can accommodate your favorite books or even serve as a wine bar. 86.61" x 57.09" x 19.69"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 57.09in W x 19.69in D x 86.61in H |
| Product Material: | Mahogany, Bevelled Glass & Antique Brass Hardware |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Classic White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230004658 |
| Product SKU: | 397844 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic White Kitchen Hutch |
| White Kitchen Hutch |
| Classic White Kitchen |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stacked with an array of drawers and cupboards the Classic White Kitchen Hutch is the perfect blend of vintage and contemporary style. Crafted from Mahogany wood with an all white semi gloss finish, the cabinet is equipped with multiple drawers in various dimensions and a variety of antique brass handles. Shaker style doors with glass inserts provide the perfect storage for your favorite collectibles. A central recess area with beadboard paneling design can accommodate your favorite books or even serve as a wine bar. 86.61" x 57.09" x 19.69"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 57.09in W x 19.69in D x 86.61in H |
| Product Material: | Mahogany, Bevelled Glass & Antique Brass Hardware |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Classic White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230004658 |
| Product SKU: | 397844 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic White Kitchen Hutch |
| White Kitchen Hutch |
| Classic White Kitchen |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























