
Classic White Finish Six Cubby Stepped Bookcase By Homeroots
Keep your space neat and tidy with this Classic White Finish Six Cubby Stepped Bookcase. The open back and 6 grid compartments are ideal for storage and display. This well made storage unit is made of sturdy particle board in a white laminated finish. The staircase design gives this unit some extra interest to help liven up the room. Design tip: Add baskets or buckets to personalize and add some extra fashion to this functional piece. 35" x 35" x 11"
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 11.41in W x 42.5in D x 42.5in H |
| Product Material: | Manufactured Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230123977 |
| Product SKU: | 404140 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Finish Cubby Stepped Bookcase |
| Cubby Stepped Bookcase |
| Finish Cubby Stepped Bookcase |
| Classic White Finish Cubby Stepped |
| White Finish Cubby |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $140.26
-65%$140.26
$49.09More Images

















Classic White Finish Six Cubby Stepped Bookcase By Homeroots
Keep your space neat and tidy with this Classic White Finish Six Cubby Stepped Bookcase. The open back and 6 grid compartments are ideal for storage and display. This well made storage unit is made of sturdy particle board in a white laminated finish. The staircase design gives this unit some extra interest to help liven up the room. Design tip: Add baskets or buckets to personalize and add some extra fashion to this functional piece. 35" x 35" x 11"
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 11.41in W x 42.5in D x 42.5in H |
| Product Material: | Manufactured Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230123977 |
| Product SKU: | 404140 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Finish Cubby Stepped Bookcase |
| Cubby Stepped Bookcase |
| Finish Cubby Stepped Bookcase |
| Classic White Finish Cubby Stepped |
| White Finish Cubby |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Keep your space neat and tidy with this Classic White Finish Six Cubby Stepped Bookcase. The open back and 6 grid compartments are ideal for storage and display. This well made storage unit is made of sturdy particle board in a white laminated finish. The staircase design gives this unit some extra interest to help liven up the room. Design tip: Add baskets or buckets to personalize and add some extra fashion to this functional piece. 35" x 35" x 11"
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 11.41in W x 42.5in D x 42.5in H |
| Product Material: | Manufactured Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230123977 |
| Product SKU: | 404140 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Finish Cubby Stepped Bookcase |
| Cubby Stepped Bookcase |
| Finish Cubby Stepped Bookcase |
| Classic White Finish Cubby Stepped |
| White Finish Cubby |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























