
Classic White Bookshelf By Homeroots
Highlight your reading corner with the simple Classic White Bookshelf. Versatile in nature the bookshelf can be accommodated in any room of the house adding a hint of summer charm to your classic decor. Handcrafted from mahogany wood and mdf, this columnar beauty topped with crown molding comprises of five fixed shelves to store your favorite books or personal collectibles. 74.8" x 19.69" x 15.75"
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 74.8 H x 19.69 W x 15.75 D |
| Product Color: | Classic White |
| Product Material: | Mahogany, MDF, Antique Brass Hardware |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 397663 |
| Product UPC: | 808230002845 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,114.01
-65%$1,114.01
$389.90More Images








Classic White Bookshelf By Homeroots
Highlight your reading corner with the simple Classic White Bookshelf. Versatile in nature the bookshelf can be accommodated in any room of the house adding a hint of summer charm to your classic decor. Handcrafted from mahogany wood and mdf, this columnar beauty topped with crown molding comprises of five fixed shelves to store your favorite books or personal collectibles. 74.8" x 19.69" x 15.75"
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 74.8 H x 19.69 W x 15.75 D |
| Product Color: | Classic White |
| Product Material: | Mahogany, MDF, Antique Brass Hardware |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 397663 |
| Product UPC: | 808230002845 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Highlight your reading corner with the simple Classic White Bookshelf. Versatile in nature the bookshelf can be accommodated in any room of the house adding a hint of summer charm to your classic decor. Handcrafted from mahogany wood and mdf, this columnar beauty topped with crown molding comprises of five fixed shelves to store your favorite books or personal collectibles. 74.8" x 19.69" x 15.75"
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 74.8 H x 19.69 W x 15.75 D |
| Product Color: | Classic White |
| Product Material: | Mahogany, MDF, Antique Brass Hardware |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 397663 |
| Product UPC: | 808230002845 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























