
Classic Rectangular Wooden Coffee Table By Homeroots
Infused with traditional charm wrapped in modern sophistication, this minimally designed Classic Rectangular Wooden Coffee Table will bring a nostalgic blend of the past and present into your home. Constructed with reclaimed elm wood in an old pine finish and a zinc top, the intricate detailing of this timeless coffee table is meant to add a sense of warmth and character to the room. Flaunting the masterful skills of the craftsmen, this piece of décor will be a practical accent to place your decorative objects or serve food items for the guests to enjoy. With brown tones of natural wooden stains, this coffee table will stand out with its old-world grace and mark its place in your traditional home. 59” x 32” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 59in W x 32in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400850 |
| Product UPC: | 808230091658 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Classic Rectangular Wooden Coffee Table By Homeroots
Infused with traditional charm wrapped in modern sophistication, this minimally designed Classic Rectangular Wooden Coffee Table will bring a nostalgic blend of the past and present into your home. Constructed with reclaimed elm wood in an old pine finish and a zinc top, the intricate detailing of this timeless coffee table is meant to add a sense of warmth and character to the room. Flaunting the masterful skills of the craftsmen, this piece of décor will be a practical accent to place your decorative objects or serve food items for the guests to enjoy. With brown tones of natural wooden stains, this coffee table will stand out with its old-world grace and mark its place in your traditional home. 59” x 32” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 59in W x 32in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400850 |
| Product UPC: | 808230091658 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Infused with traditional charm wrapped in modern sophistication, this minimally designed Classic Rectangular Wooden Coffee Table will bring a nostalgic blend of the past and present into your home. Constructed with reclaimed elm wood in an old pine finish and a zinc top, the intricate detailing of this timeless coffee table is meant to add a sense of warmth and character to the room. Flaunting the masterful skills of the craftsmen, this piece of décor will be a practical accent to place your decorative objects or serve food items for the guests to enjoy. With brown tones of natural wooden stains, this coffee table will stand out with its old-world grace and mark its place in your traditional home. 59” x 32” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 59in W x 32in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400850 |
| Product UPC: | 808230091658 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























