
Classic Natural Finish Five Shelf Bookcase By Homeroots
Utilize your space effectively with this Classic Natural Finish Five Shelf Bookcase. This good looking and well made standard bookshelf unit is made of sturdy particle board and includes 5 shelves and compartments for you to store and display. A light blonde wood grainy finish helps this piece to blend in seamlessly into most decor. 71" x 24" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 11.8in W x 24.2in D x 71in H |
| Product Material: | Manufactured Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Light Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230124004 |
| Product SKU: | 404143 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic Natural Finish Shelf Bookcase |
| Natural Finish Shelf Bookcase |
| Finish Shelf Bookcase |
| Classic Natural Finish Shelf |
| Natural Finish Shelf |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $140.00
-65%$140.00
$49.00More Images





Classic Natural Finish Five Shelf Bookcase By Homeroots
Utilize your space effectively with this Classic Natural Finish Five Shelf Bookcase. This good looking and well made standard bookshelf unit is made of sturdy particle board and includes 5 shelves and compartments for you to store and display. A light blonde wood grainy finish helps this piece to blend in seamlessly into most decor. 71" x 24" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 11.8in W x 24.2in D x 71in H |
| Product Material: | Manufactured Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Light Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230124004 |
| Product SKU: | 404143 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic Natural Finish Shelf Bookcase |
| Natural Finish Shelf Bookcase |
| Finish Shelf Bookcase |
| Classic Natural Finish Shelf |
| Natural Finish Shelf |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Utilize your space effectively with this Classic Natural Finish Five Shelf Bookcase. This good looking and well made standard bookshelf unit is made of sturdy particle board and includes 5 shelves and compartments for you to store and display. A light blonde wood grainy finish helps this piece to blend in seamlessly into most decor. 71" x 24" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 11.8in W x 24.2in D x 71in H |
| Product Material: | Manufactured Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Light Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230124004 |
| Product SKU: | 404143 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic Natural Finish Shelf Bookcase |
| Natural Finish Shelf Bookcase |
| Finish Shelf Bookcase |
| Classic Natural Finish Shelf |
| Natural Finish Shelf |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























