
Classic Black 3 Drawer Nightstand By Homeroots
Vintage in style and compact in size, the Classic Black Night Stand is overall an attractive piece. Equipped with three fully extendable drawers with oval brass cabinet pull handles, it serves as the perfect companion to your bed. Crafted from mahogany wood, mdf, and mahogany veneer, it is fixed atop four arrow head carved legs providing the perfect balance and support. The rectangular wooden top also serves as a table to store your bedroom essentials. 29" x 21.5" x 16"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 21.5 W x 16 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 388905 |
| Product UPC: | 4512822867533 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic Black Drawer Nightstand |
| Black Drawer Nightstand |
| Classic Black Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $548.86
-65%$548.86
$192.10More Images






Classic Black 3 Drawer Nightstand By Homeroots
Vintage in style and compact in size, the Classic Black Night Stand is overall an attractive piece. Equipped with three fully extendable drawers with oval brass cabinet pull handles, it serves as the perfect companion to your bed. Crafted from mahogany wood, mdf, and mahogany veneer, it is fixed atop four arrow head carved legs providing the perfect balance and support. The rectangular wooden top also serves as a table to store your bedroom essentials. 29" x 21.5" x 16"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 21.5 W x 16 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 388905 |
| Product UPC: | 4512822867533 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic Black Drawer Nightstand |
| Black Drawer Nightstand |
| Classic Black Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vintage in style and compact in size, the Classic Black Night Stand is overall an attractive piece. Equipped with three fully extendable drawers with oval brass cabinet pull handles, it serves as the perfect companion to your bed. Crafted from mahogany wood, mdf, and mahogany veneer, it is fixed atop four arrow head carved legs providing the perfect balance and support. The rectangular wooden top also serves as a table to store your bedroom essentials. 29" x 21.5" x 16"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 21.5 W x 16 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 388905 |
| Product UPC: | 4512822867533 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Classic Black Drawer Nightstand |
| Black Drawer Nightstand |
| Classic Black Drawer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























