
Claire Task Chair Black By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Task Chair by LumiSource. The Claire features a low rounded backrest, sleek gold armrests, and a gold metal 4-star base with casters that is adjustable to your preferred height. Upholstered in lush velvet and available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 28.75-32.75 H x 27 W x 27 L |
| Seat To Floor | 18.5-22" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Backrest Height | 11.75" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 11" |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal, Plywood |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | OC-CLAIRE AUVBK |
| Product UPC: | 681144107574 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Adjustable height with swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal 4-star base with casters |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $240.00
-65%$240.00
$84.00More Images


































Claire Task Chair Black By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Task Chair by LumiSource. The Claire features a low rounded backrest, sleek gold armrests, and a gold metal 4-star base with casters that is adjustable to your preferred height. Upholstered in lush velvet and available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 28.75-32.75 H x 27 W x 27 L |
| Seat To Floor | 18.5-22" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Backrest Height | 11.75" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 11" |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal, Plywood |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | OC-CLAIRE AUVBK |
| Product UPC: | 681144107574 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Adjustable height with swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal 4-star base with casters |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Task Chair by LumiSource. The Claire features a low rounded backrest, sleek gold armrests, and a gold metal 4-star base with casters that is adjustable to your preferred height. Upholstered in lush velvet and available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 28.75-32.75 H x 27 W x 27 L |
| Seat To Floor | 18.5-22" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Backrest Height | 11.75" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 11" |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal, Plywood |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | OC-CLAIRE AUVBK |
| Product UPC: | 681144107574 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Adjustable height with swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal 4-star base with casters |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























