
Claire Chair - Set of 2 Black By LumiSource - CH-CLAIREV2 AUBK2
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Chair by LumiSource. With a rounded low backrest and sleek gold or chrome frame finish, it's the perfect piece for your contemporary dining area. The Claire Chair is available in lush velvet or faux leather upholstery.
Specifications
| Product Dimensions | 29.5 H x 20.5 W x 18 L |
| Seat To Floor | 19.25" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Armrest Height | 5" |
| Armrest Length | 9" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-CLAIREV2 AUBK2 |
| Product UPC: | 681144195106 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Sleek velvet upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images






























Claire Chair - Set of 2 Black By LumiSource - CH-CLAIREV2 AUBK2
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Chair by LumiSource. With a rounded low backrest and sleek gold or chrome frame finish, it's the perfect piece for your contemporary dining area. The Claire Chair is available in lush velvet or faux leather upholstery.
Specifications
| Product Dimensions | 29.5 H x 20.5 W x 18 L |
| Seat To Floor | 19.25" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Armrest Height | 5" |
| Armrest Length | 9" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-CLAIREV2 AUBK2 |
| Product UPC: | 681144195106 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Sleek velvet upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Chair by LumiSource. With a rounded low backrest and sleek gold or chrome frame finish, it's the perfect piece for your contemporary dining area. The Claire Chair is available in lush velvet or faux leather upholstery.
Specifications
| Product Dimensions | 29.5 H x 20.5 W x 18 L |
| Seat To Floor | 19.25" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.5" |
| Backrest Height | 12" |
| Armrest Height | 5" |
| Armrest Length | 9" |
| Seat To Back Angle | 97° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-CLAIREV2 AUBK2 |
| Product UPC: | 681144195106 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Sleek velvet upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Gold metal frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























