
Claire Barstool - Set of 2 Black By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Bar Stool by LumiSource. With a rounded low backrest, sleek black armrests and a black metal frame, it's the perfect piece for your contemporary bar area. The Claire Bar Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 38.25 H x 21 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 8.75" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | B30-CLAIRE2-SWVG BKVBK2 |
| Product UPC: | 681144125790 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal footrest |
| Black metal frame |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $370.00
-65%$370.00
$129.50More Images















Claire Barstool - Set of 2 Black By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Bar Stool by LumiSource. With a rounded low backrest, sleek black armrests and a black metal frame, it's the perfect piece for your contemporary bar area. The Claire Bar Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 38.25 H x 21 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 8.75" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | B30-CLAIRE2-SWVG BKVBK2 |
| Product UPC: | 681144125790 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal footrest |
| Black metal frame |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Bar Stool by LumiSource. With a rounded low backrest, sleek black armrests and a black metal frame, it's the perfect piece for your contemporary bar area. The Claire Bar Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 38.25 H x 21 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 8.75" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | B30-CLAIRE2-SWVG BKVBK2 |
| Product UPC: | 681144125790 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal footrest |
| Black metal frame |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























