
Claire Adjustable Bar Stool - Set of 2 Black By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Adjustable Bar Stool by LumiSource. With a low rounded backrest, sleek gold armrests, and a gold metal base, it's the perfect piece for your contemporary dining or bar area. The Claire Adjustable Bar Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 32.25-40.75 H x 21.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 24.45-33" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 9.5" |
| Seat to Footrest | 16.5" |
| Armrest Height | 5.5" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | BS-CLAIRE2 AUVBK2 |
| Product UPC: | 681144128425 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal base |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $420.00
-65%$420.00
$147.00More Images























Claire Adjustable Bar Stool - Set of 2 Black By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Adjustable Bar Stool by LumiSource. With a low rounded backrest, sleek gold armrests, and a gold metal base, it's the perfect piece for your contemporary dining or bar area. The Claire Adjustable Bar Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 32.25-40.75 H x 21.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 24.45-33" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 9.5" |
| Seat to Footrest | 16.5" |
| Armrest Height | 5.5" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | BS-CLAIRE2 AUVBK2 |
| Product UPC: | 681144128425 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal base |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Adjustable Bar Stool by LumiSource. With a low rounded backrest, sleek gold armrests, and a gold metal base, it's the perfect piece for your contemporary dining or bar area. The Claire Adjustable Bar Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 32.25-40.75 H x 21.5 W x 19 L |
| Seat To Floor | 24.45-33" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 9.5" |
| Seat to Footrest | 16.5" |
| Armrest Height | 5.5" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | BS-CLAIRE2 AUVBK2 |
| Product UPC: | 681144128425 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal base |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























