
Claire 30" Fixed Height Barstool - Set of 2 Black By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Fixed-Height Bar Stool by LumiSource. With a rounded and low backrest, sleek gold armrests, and gold metal frame, it's the perfect piece for your contemporary bar area. The Claire Bar Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 38.25 H x 21 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 8.75" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | B30-CLAIRE2 AUVBK2 |
| Product UPC: | 681144128487 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal legs with round gold footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $400.00
-65%$400.00
$140.00More Images























Claire 30" Fixed Height Barstool - Set of 2 Black By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Fixed-Height Bar Stool by LumiSource. With a rounded and low backrest, sleek gold armrests, and gold metal frame, it's the perfect piece for your contemporary bar area. The Claire Bar Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 38.25 H x 21 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 8.75" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | B30-CLAIRE2 AUVBK2 |
| Product UPC: | 681144128487 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal legs with round gold footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Fixed-Height Bar Stool by LumiSource. With a rounded and low backrest, sleek gold armrests, and gold metal frame, it's the perfect piece for your contemporary bar area. The Claire Bar Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 38.25 H x 21 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 30" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 8.75" |
| Armrest Height | 7" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black Velvet |
| Product SKU: | B30-CLAIRE2 AUVBK2 |
| Product UPC: | 681144128487 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/glam styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal legs with round gold footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























