
Claire 26" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Green By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Fixed-Height Counter Stool by LumiSource. With a rounded and low backrest, sleek gold armrests, and gold metal frame, it's the perfect piece for your contemporary bar area. The Claire Counter Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 21.25"W × 34.5"H |
| Seat To Floor | 26.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 9.5" |
| Armrest Height | 6.5" |
| Armrest Length | 12" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Green Velvet |
| Product SKU: | B26-CLAIRE2 AUVGN2 |
| Product UPC: | 681144128524 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary/glam styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal legs with round gold footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images















Claire 26" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Green By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Fixed-Height Counter Stool by LumiSource. With a rounded and low backrest, sleek gold armrests, and gold metal frame, it's the perfect piece for your contemporary bar area. The Claire Counter Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 21.25"W × 34.5"H |
| Seat To Floor | 26.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 9.5" |
| Armrest Height | 6.5" |
| Armrest Length | 12" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Green Velvet |
| Product SKU: | B26-CLAIRE2 AUVGN2 |
| Product UPC: | 681144128524 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary/glam styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal legs with round gold footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Fixed-Height Counter Stool by LumiSource. With a rounded and low backrest, sleek gold armrests, and gold metal frame, it's the perfect piece for your contemporary bar area. The Claire Counter Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 21.25"W × 34.5"H |
| Seat To Floor | 26.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 9.5" |
| Armrest Height | 6.5" |
| Armrest Length | 12" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, Green Velvet |
| Product SKU: | B26-CLAIRE2 AUVGN2 |
| Product UPC: | 681144128524 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary/glam styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Sleek velvet upholstery |
| Gold metal legs with round gold footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























