
Claire 26" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Cream By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Fixed-Height Counter Stool by LumiSource. With a rounded and low backrest, sleek gold armrests, and black metal frame, it's the perfect piece for your contemporary counter area. The Claire Counter Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 34.5 H x 21.25 W x 19 L |
| Seat To Floor | 26.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 9.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Cream Velvet, Gold Metal |
| Product SKU: | B26-CLAIRE2-SWVG BKVCR2 |
| Product UPC: | 681144146115 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/Glam styling |
| Black metal legs with round gold footrest |
| Fixed counter height with 360 degree swivel seat |
| Includes 2 counter stools |
| Sleek velvet upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images








Claire 26" Fixed Height Counter Stool - Set of 2 Cream By LumiSource
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Fixed-Height Counter Stool by LumiSource. With a rounded and low backrest, sleek gold armrests, and black metal frame, it's the perfect piece for your contemporary counter area. The Claire Counter Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 34.5 H x 21.25 W x 19 L |
| Seat To Floor | 26.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 9.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Cream Velvet, Gold Metal |
| Product SKU: | B26-CLAIRE2-SWVG BKVCR2 |
| Product UPC: | 681144146115 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/Glam styling |
| Black metal legs with round gold footrest |
| Fixed counter height with 360 degree swivel seat |
| Includes 2 counter stools |
| Sleek velvet upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic modern style shines bright with the unique design of the Claire Fixed-Height Counter Stool by LumiSource. With a rounded and low backrest, sleek gold armrests, and black metal frame, it's the perfect piece for your contemporary counter area. The Claire Counter Stool has smooth swivel capability with lush velvet upholstery. Available in various bold colors.
Specifications
| Product Dimensions | 34.5 H x 21.25 W x 19 L |
| Seat To Floor | 26.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 16.75" |
| Backrest Height | 9.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Metal, Cream Velvet, Gold Metal |
| Product SKU: | B26-CLAIRE2-SWVG BKVCR2 |
| Product UPC: | 681144146115 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary/Glam styling |
| Black metal legs with round gold footrest |
| Fixed counter height with 360 degree swivel seat |
| Includes 2 counter stools |
| Sleek velvet upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























