
Chrome and Glass Writing Desk By Homeroots
Elevate your home office to a quintessential level with the Chrome and Glass Writing Desk. Elegantly crafted it exhibits a plated metal tube structure with a minimalistic airy beveled frameless glass top, that is best suited for small spaces and roomy interiors. A fascinating element, the floating glass shelves provide the necessary organizing necessities while the pristine all glass form heightens your office style. Position this desk in your home office or living room and effortlessly expand your space. 29.5" x 47.25" x 23.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 47.25 W x 23.75 D |
| Product Color: | Chrome |
| Product Material: | temp glass w/ .125" bevel,plated metal tube |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402038 |
| Product UPC: | 808230103535 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chrome Glass Writing Desk |
| Chrome Glass Writing |
| Glass Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Chrome and Glass Writing Desk By Homeroots
Elevate your home office to a quintessential level with the Chrome and Glass Writing Desk. Elegantly crafted it exhibits a plated metal tube structure with a minimalistic airy beveled frameless glass top, that is best suited for small spaces and roomy interiors. A fascinating element, the floating glass shelves provide the necessary organizing necessities while the pristine all glass form heightens your office style. Position this desk in your home office or living room and effortlessly expand your space. 29.5" x 47.25" x 23.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 47.25 W x 23.75 D |
| Product Color: | Chrome |
| Product Material: | temp glass w/ .125" bevel,plated metal tube |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402038 |
| Product UPC: | 808230103535 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chrome Glass Writing Desk |
| Chrome Glass Writing |
| Glass Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your home office to a quintessential level with the Chrome and Glass Writing Desk. Elegantly crafted it exhibits a plated metal tube structure with a minimalistic airy beveled frameless glass top, that is best suited for small spaces and roomy interiors. A fascinating element, the floating glass shelves provide the necessary organizing necessities while the pristine all glass form heightens your office style. Position this desk in your home office or living room and effortlessly expand your space. 29.5" x 47.25" x 23.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 47.25 W x 23.75 D |
| Product Color: | Chrome |
| Product Material: | temp glass w/ .125" bevel,plated metal tube |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402038 |
| Product UPC: | 808230103535 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chrome Glass Writing Desk |
| Chrome Glass Writing |
| Glass Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























