
Chevrolet Tow Truck Sculpture By Homeroots - 401177
Authentic and super detailed, the c1925 Bulldozer Sculpture is a unique handmade replica of the first bulldozer ever made. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and painted in yellow. It features many details such as a heavy wide track, heavy metal plate, gearsticks, and a metal engine. It is a great display piece and a sought-after piece for collectors and enthusiasts. 7'' x 12'' x 7.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 7" H x 12" W x 7.5" D |
| Product Color: | Yellow |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401177 |
| Product UPC: | 808230094925 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Chevrolet Tow Truck Sculpture By Homeroots - 401177
Authentic and super detailed, the c1925 Bulldozer Sculpture is a unique handmade replica of the first bulldozer ever made. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and painted in yellow. It features many details such as a heavy wide track, heavy metal plate, gearsticks, and a metal engine. It is a great display piece and a sought-after piece for collectors and enthusiasts. 7'' x 12'' x 7.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 7" H x 12" W x 7.5" D |
| Product Color: | Yellow |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401177 |
| Product UPC: | 808230094925 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Authentic and super detailed, the c1925 Bulldozer Sculpture is a unique handmade replica of the first bulldozer ever made. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and painted in yellow. It features many details such as a heavy wide track, heavy metal plate, gearsticks, and a metal engine. It is a great display piece and a sought-after piece for collectors and enthusiasts. 7'' x 12'' x 7.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 7" H x 12" W x 7.5" D |
| Product Color: | Yellow |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401177 |
| Product UPC: | 808230094925 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























