
Chevrier Wood & Bone Inlay Accent Chest By Homeroots
This beautifully handcrafted bone inlay accent chest is a treasure from the Far East. Crafted from sheesham wood solids and wood products, its wondrous botanical design is painstakingly created by carving into the wood and inlaying one individual piece of bone at a time. Blending artistry with function, it features two convenient drawers with carved bone pulls, and is a great addition in the living room or bedroom.
Specifications
| Product Dimensions: | 22.5" H x 21.5" W x 14.5" D |
| Product Color: | Medium Brown |
| Product Finish: | Wood & Bone Inlay |
| Product Material: | Wood |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 389737 |
| Product UPC: | 4512822876474 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Chevrier Wood & Bone Inlay Accent Chest By Homeroots
This beautifully handcrafted bone inlay accent chest is a treasure from the Far East. Crafted from sheesham wood solids and wood products, its wondrous botanical design is painstakingly created by carving into the wood and inlaying one individual piece of bone at a time. Blending artistry with function, it features two convenient drawers with carved bone pulls, and is a great addition in the living room or bedroom.
Specifications
| Product Dimensions: | 22.5" H x 21.5" W x 14.5" D |
| Product Color: | Medium Brown |
| Product Finish: | Wood & Bone Inlay |
| Product Material: | Wood |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 389737 |
| Product UPC: | 4512822876474 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This beautifully handcrafted bone inlay accent chest is a treasure from the Far East. Crafted from sheesham wood solids and wood products, its wondrous botanical design is painstakingly created by carving into the wood and inlaying one individual piece of bone at a time. Blending artistry with function, it features two convenient drawers with carved bone pulls, and is a great addition in the living room or bedroom.
Specifications
| Product Dimensions: | 22.5" H x 21.5" W x 14.5" D |
| Product Color: | Medium Brown |
| Product Finish: | Wood & Bone Inlay |
| Product Material: | Wood |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 389737 |
| Product UPC: | 4512822876474 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























