
Cherry Wood Glass Veneer Coffee Table By Homeroots
This traditional collection features elegant traditional style and detailing accents, reflected in decorative carving motifs. All carefully crafted with selected wood and veneers, this is perfect match for your living room environment.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 50in D x 20in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Glass |
| Finish: | Cherry |
| Top Color: | Glass |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 346992 |
| Product UPC: | 4512839707365 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glass Veneer Coffee Table |
| Wood Glass Veneer Coffee Table |
| Veneer Coffee Table |
| 20 Cherry Wood Glass Veneer |
| Cherry Wood Glass Veneer Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,114.16
-65%$1,114.16
$389.96More Images



Cherry Wood Glass Veneer Coffee Table By Homeroots
This traditional collection features elegant traditional style and detailing accents, reflected in decorative carving motifs. All carefully crafted with selected wood and veneers, this is perfect match for your living room environment.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 50in D x 20in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Glass |
| Finish: | Cherry |
| Top Color: | Glass |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 346992 |
| Product UPC: | 4512839707365 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glass Veneer Coffee Table |
| Wood Glass Veneer Coffee Table |
| Veneer Coffee Table |
| 20 Cherry Wood Glass Veneer |
| Cherry Wood Glass Veneer Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This traditional collection features elegant traditional style and detailing accents, reflected in decorative carving motifs. All carefully crafted with selected wood and veneers, this is perfect match for your living room environment.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 50in D x 20in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Glass |
| Finish: | Cherry |
| Top Color: | Glass |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 346992 |
| Product UPC: | 4512839707365 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glass Veneer Coffee Table |
| Wood Glass Veneer Coffee Table |
| Veneer Coffee Table |
| 20 Cherry Wood Glass Veneer |
| Cherry Wood Glass Veneer Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























