
Cherry Wood Chest By Homeroots
Create an elegant, traditional design in your bedroom with the cherry Vendome chest. This hand-crafted piece inspired from the luxurious designs of the past, this three-drawer, two-door chest features elaborate wood carving details, traditional hardware and a sophisticated style.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 55 H x 43 W x 21 D |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Cherry |
| Finish: | Cherry |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 374175 |
| Product UPC: | 4512839431802 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 21 55 Cherry Wood Chest |
| 55 Cherry Wood Chest |
| Cherry Wood Chest |
| 43 21 55 Cherry Wood |
| 21 55 Cherry Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Cherry Wood Chest By Homeroots
Create an elegant, traditional design in your bedroom with the cherry Vendome chest. This hand-crafted piece inspired from the luxurious designs of the past, this three-drawer, two-door chest features elaborate wood carving details, traditional hardware and a sophisticated style.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 55 H x 43 W x 21 D |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Cherry |
| Finish: | Cherry |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 374175 |
| Product UPC: | 4512839431802 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 21 55 Cherry Wood Chest |
| 55 Cherry Wood Chest |
| Cherry Wood Chest |
| 43 21 55 Cherry Wood |
| 21 55 Cherry Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create an elegant, traditional design in your bedroom with the cherry Vendome chest. This hand-crafted piece inspired from the luxurious designs of the past, this three-drawer, two-door chest features elaborate wood carving details, traditional hardware and a sophisticated style.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 55 H x 43 W x 21 D |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Cherry |
| Finish: | Cherry |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 374175 |
| Product UPC: | 4512839431802 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 21 55 Cherry Wood Chest |
| 55 Cherry Wood Chest |
| Cherry Wood Chest |
| 43 21 55 Cherry Wood |
| 21 55 Cherry Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























