
Cherry Oak Wood Chest By Homeroots - 347158
This bedroom collection is crafted with a transitional look that is an ideal addition to any bedroom. This four drawer contemporary chest features shaped drawer fronts in a cherry oak finish with a unique metal drawer pull. Sensibly scaled for todays modern spaces, the collection offers a fresh and clean approach to contemporary lifestyle.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 54 H x 18 W x 38 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Cherry Oak |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347158 |
| Product UPC: | 4512839709499 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 54 Cherry Oak Wood Chest |
| Cherry Oak Wood Chest |
| Oak Wood Chest |
| 18 38 54 Cherry Oak |
| 38 54 Cherry Oak Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,014.10
-65%$1,014.10
$354.94More Images





Cherry Oak Wood Chest By Homeroots - 347158
This bedroom collection is crafted with a transitional look that is an ideal addition to any bedroom. This four drawer contemporary chest features shaped drawer fronts in a cherry oak finish with a unique metal drawer pull. Sensibly scaled for todays modern spaces, the collection offers a fresh and clean approach to contemporary lifestyle.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 54 H x 18 W x 38 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Cherry Oak |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347158 |
| Product UPC: | 4512839709499 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 54 Cherry Oak Wood Chest |
| Cherry Oak Wood Chest |
| Oak Wood Chest |
| 18 38 54 Cherry Oak |
| 38 54 Cherry Oak Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This bedroom collection is crafted with a transitional look that is an ideal addition to any bedroom. This four drawer contemporary chest features shaped drawer fronts in a cherry oak finish with a unique metal drawer pull. Sensibly scaled for todays modern spaces, the collection offers a fresh and clean approach to contemporary lifestyle.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 54 H x 18 W x 38 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Cherry Oak |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347158 |
| Product UPC: | 4512839709499 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 54 Cherry Oak Wood Chest |
| Cherry Oak Wood Chest |
| Oak Wood Chest |
| 18 38 54 Cherry Oak |
| 38 54 Cherry Oak Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























