
Cherry High Gloss Wood Veneer Paper Nightstand By Homeroots
this elegant nightstand highlights an exceptionally unique design! it will also seamlessly blend into any room decor. this nightstand makes a perfect selection for the master bedroom, expertly carved from strong wood materials to give you a superb furniture with longevity assured. it is furnished with 3 storage drawers with attractive side metal glide, which provides you with ample storage space for your personal effects. to crown it all, it is overlaid with lustrous cherry high gloss veneer. it also stands at an imposing 15 by 22 by 23 inches. incorporate this to your room decor to create an ambience of style and poise.
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 23 H x 15 W x 22 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown / Chrome |
| Finish: | Cherry (High Gloss) |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347547 |
| Product UPC: | 4512839714066 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Veneer Paper Nightstand |
| Veneer Paper Nightstand |
| 23 Cherry High Gloss Wood |
| Gloss Wood Veneer Paper Nightstand |
| Cherry High Gloss Wood Veneer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $232.50
-65%$232.50
$81.38More Images


Cherry High Gloss Wood Veneer Paper Nightstand By Homeroots
this elegant nightstand highlights an exceptionally unique design! it will also seamlessly blend into any room decor. this nightstand makes a perfect selection for the master bedroom, expertly carved from strong wood materials to give you a superb furniture with longevity assured. it is furnished with 3 storage drawers with attractive side metal glide, which provides you with ample storage space for your personal effects. to crown it all, it is overlaid with lustrous cherry high gloss veneer. it also stands at an imposing 15 by 22 by 23 inches. incorporate this to your room decor to create an ambience of style and poise.
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 23 H x 15 W x 22 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown / Chrome |
| Finish: | Cherry (High Gloss) |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347547 |
| Product UPC: | 4512839714066 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Veneer Paper Nightstand |
| Veneer Paper Nightstand |
| 23 Cherry High Gloss Wood |
| Gloss Wood Veneer Paper Nightstand |
| Cherry High Gloss Wood Veneer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
this elegant nightstand highlights an exceptionally unique design! it will also seamlessly blend into any room decor. this nightstand makes a perfect selection for the master bedroom, expertly carved from strong wood materials to give you a superb furniture with longevity assured. it is furnished with 3 storage drawers with attractive side metal glide, which provides you with ample storage space for your personal effects. to crown it all, it is overlaid with lustrous cherry high gloss veneer. it also stands at an imposing 15 by 22 by 23 inches. incorporate this to your room decor to create an ambience of style and poise.
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 23 H x 15 W x 22 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown / Chrome |
| Finish: | Cherry (High Gloss) |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347547 |
| Product UPC: | 4512839714066 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wood Veneer Paper Nightstand |
| Veneer Paper Nightstand |
| 23 Cherry High Gloss Wood |
| Gloss Wood Veneer Paper Nightstand |
| Cherry High Gloss Wood Veneer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























