
Charlotte Task Chair White By LumiSource
Spruce up your home office with the Charlotte Task Chair by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring beautiful fabric upholstery, 360-degree swivel, and antique copper base, the Charlotte Task Chair beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 30.25-34 H x 24.5 W x 24.5 L |
| Seat To Floor | 17.25-21.25" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Inside Seat Width | 18.25" |
| Base Height | 14.75" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Antique Copper Metal, White Textured Wood, Blue Fabric |
| Product SKU: | OC-CHARLOT WTXTBU |
| Product UPC: | 681144126605 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Adjustable height |
| 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery |
| Wood backrest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $80.00
-65%$80.00
$28.00More Images








Charlotte Task Chair White By LumiSource
Spruce up your home office with the Charlotte Task Chair by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring beautiful fabric upholstery, 360-degree swivel, and antique copper base, the Charlotte Task Chair beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 30.25-34 H x 24.5 W x 24.5 L |
| Seat To Floor | 17.25-21.25" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Inside Seat Width | 18.25" |
| Base Height | 14.75" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Antique Copper Metal, White Textured Wood, Blue Fabric |
| Product SKU: | OC-CHARLOT WTXTBU |
| Product UPC: | 681144126605 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Adjustable height |
| 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery |
| Wood backrest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spruce up your home office with the Charlotte Task Chair by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring beautiful fabric upholstery, 360-degree swivel, and antique copper base, the Charlotte Task Chair beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 30.25-34 H x 24.5 W x 24.5 L |
| Seat To Floor | 17.25-21.25" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Inside Seat Width | 18.25" |
| Base Height | 14.75" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Antique Copper Metal, White Textured Wood, Blue Fabric |
| Product SKU: | OC-CHARLOT WTXTBU |
| Product UPC: | 681144126605 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Adjustable height |
| 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery |
| Wood backrest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























