
Charlotte Chair - Set of 2 Blue By LumiSource
Spruce up your dining area with the Charlotte Chair by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring white washed wood and fabric upholstery, the Charlotte Chair beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 19.75 W x 21.75 L |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Back Rest Height | 14.5 |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Blue Fabric |
| Product SKU: | CH-CHARLOT WWBU2 |
| Product UPC: | 681144121174 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Fixed dining height |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images
































Charlotte Chair - Set of 2 Blue By LumiSource
Spruce up your dining area with the Charlotte Chair by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring white washed wood and fabric upholstery, the Charlotte Chair beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 19.75 W x 21.75 L |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Back Rest Height | 14.5 |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Blue Fabric |
| Product SKU: | CH-CHARLOT WWBU2 |
| Product UPC: | 681144121174 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Fixed dining height |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spruce up your dining area with the Charlotte Chair by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring white washed wood and fabric upholstery, the Charlotte Chair beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 19.75 W x 21.75 L |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 17.25" |
| Back Rest Height | 14.5 |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Blue Fabric |
| Product SKU: | CH-CHARLOT WWBU2 |
| Product UPC: | 681144121174 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Fixed dining height |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























