
Charlotte 30" Fixed-Height Barstool - Set of 2 Blue By LumiSource
Spruce up your bar or counter area with the Charlotte Fixed-Height Barstool by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring white wash wood, fabric upholstery, and a swivel seat, the Charlotte Barstool beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 40.75 H x 22 W x 22 L |
| Seat To Floor | 29.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 11.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Chrome Metal, Blue Fabric |
| Product SKU: | B30-CHARLOT-GRTZR2 WWWWBU2 |
| Product UPC: | 681144207229 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Bent wood legs with round chrome metal footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images

















Charlotte 30" Fixed-Height Barstool - Set of 2 Blue By LumiSource
Spruce up your bar or counter area with the Charlotte Fixed-Height Barstool by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring white wash wood, fabric upholstery, and a swivel seat, the Charlotte Barstool beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 40.75 H x 22 W x 22 L |
| Seat To Floor | 29.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 11.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Chrome Metal, Blue Fabric |
| Product SKU: | B30-CHARLOT-GRTZR2 WWWWBU2 |
| Product UPC: | 681144207229 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Bent wood legs with round chrome metal footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spruce up your bar or counter area with the Charlotte Fixed-Height Barstool by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring white wash wood, fabric upholstery, and a swivel seat, the Charlotte Barstool beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 40.75 H x 22 W x 22 L |
| Seat To Floor | 29.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 11.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Chrome Metal, Blue Fabric |
| Product SKU: | B30-CHARLOT-GRTZR2 WWWWBU2 |
| Product UPC: | 681144207229 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Bent wood legs with round chrome metal footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























