
Charlotte 26" Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 Blue By LumiSource
Spruce up your dining area with the Charlotte Fixed-Height Counter Stool by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring white wash wood, fabric upholstery, and a swivel seat, the Charlotte Counter Stool beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 36.5 H x 19.25 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 11.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Chrome Metal, Blue Fabric |
| Product SKU: | B26-CHARLOT-GRTZR2 WWWWBU2 |
| Product UPC: | 681144207212 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Bent wood legs with round chrome metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images



















Charlotte 26" Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 Blue By LumiSource
Spruce up your dining area with the Charlotte Fixed-Height Counter Stool by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring white wash wood, fabric upholstery, and a swivel seat, the Charlotte Counter Stool beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 36.5 H x 19.25 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 11.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Chrome Metal, Blue Fabric |
| Product SKU: | B26-CHARLOT-GRTZR2 WWWWBU2 |
| Product UPC: | 681144207212 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Bent wood legs with round chrome metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spruce up your dining area with the Charlotte Fixed-Height Counter Stool by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring white wash wood, fabric upholstery, and a swivel seat, the Charlotte Counter Stool beautifully straddles the line between traditional and farmhouse styles.
Specifications
| Product Dimensions | 36.5 H x 19.25 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Backrest Height | 11.75" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | White Washed Wood, Chrome Metal, Blue Fabric |
| Product SKU: | B26-CHARLOT-GRTZR2 WWWWBU2 |
| Product UPC: | 681144207212 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Fixed counter height with 360-degree swivel |
| Cushioned seat upholstered in fabric |
| Bent wood legs with round chrome metal footrest |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























