
Charcoal Mesh Fle Tilt Chair By Homeroots
Simple and elegant! Designed with mesh back and waterfall seat, our office chair keeps you comfortable as you work. It is built with adjustable height, tilt, and rests on a solid base with caster wheels so you can easily roll it in place. Meanwhile, its charcoal finish makes for a bold, elegant and professional look in your office. Dimensions: 23.8" x 20.8" x 35.8".
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 35.8 H x 23.8 W x 20.8 D |
| Product Color: | Charcoal |
| Product Material: | Plastic |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 372420 |
| Product UPC: | 4512839471587 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Charcoal Mesh Flex Tilt Chair |
| 23 20 35 Charcoal Mesh |
| Mesh Flex Tilt Chair |
| Flex Tilt Chair |
| 35 Charcoal Mesh Flex Tilt |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $369.15
-65%$369.15
$129.20More Images




Charcoal Mesh Fle Tilt Chair By Homeroots
Simple and elegant! Designed with mesh back and waterfall seat, our office chair keeps you comfortable as you work. It is built with adjustable height, tilt, and rests on a solid base with caster wheels so you can easily roll it in place. Meanwhile, its charcoal finish makes for a bold, elegant and professional look in your office. Dimensions: 23.8" x 20.8" x 35.8".
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 35.8 H x 23.8 W x 20.8 D |
| Product Color: | Charcoal |
| Product Material: | Plastic |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 372420 |
| Product UPC: | 4512839471587 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Charcoal Mesh Flex Tilt Chair |
| 23 20 35 Charcoal Mesh |
| Mesh Flex Tilt Chair |
| Flex Tilt Chair |
| 35 Charcoal Mesh Flex Tilt |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Simple and elegant! Designed with mesh back and waterfall seat, our office chair keeps you comfortable as you work. It is built with adjustable height, tilt, and rests on a solid base with caster wheels so you can easily roll it in place. Meanwhile, its charcoal finish makes for a bold, elegant and professional look in your office. Dimensions: 23.8" x 20.8" x 35.8".
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 35.8 H x 23.8 W x 20.8 D |
| Product Color: | Charcoal |
| Product Material: | Plastic |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 372420 |
| Product UPC: | 4512839471587 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Charcoal Mesh Flex Tilt Chair |
| 23 20 35 Charcoal Mesh |
| Mesh Flex Tilt Chair |
| Flex Tilt Chair |
| 35 Charcoal Mesh Flex Tilt |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























