
Cecina 30'' Fixed Height Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
Step into the future of kitchen design with the modern appeal of the Cecina Barstool by LumiSource. A curved wood frame, chrome footrest and swivel seat are smartly juxtaposed by a traditional high cushioned back and seat.
Specifications
| Product Dimensions | 40.25 H x 17 W x 18.5 L |
| Seat To Floor | 29.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 11" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Zebra Wood, Cream PU, Chrome |
| Product SKU: | B30-CECINA2-SWVR ZBCR2 |
| Product UPC: | 681144146368 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| 360-degree swivel |
| Curved bent wood frame with built-in footrest |
| Fixed bar height |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $300.00
-65%$300.00
$105.00More Images










Cecina 30'' Fixed Height Barstool - Set of 2 Cream By LumiSource
Step into the future of kitchen design with the modern appeal of the Cecina Barstool by LumiSource. A curved wood frame, chrome footrest and swivel seat are smartly juxtaposed by a traditional high cushioned back and seat.
Specifications
| Product Dimensions | 40.25 H x 17 W x 18.5 L |
| Seat To Floor | 29.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 11" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Zebra Wood, Cream PU, Chrome |
| Product SKU: | B30-CECINA2-SWVR ZBCR2 |
| Product UPC: | 681144146368 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| 360-degree swivel |
| Curved bent wood frame with built-in footrest |
| Fixed bar height |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Step into the future of kitchen design with the modern appeal of the Cecina Barstool by LumiSource. A curved wood frame, chrome footrest and swivel seat are smartly juxtaposed by a traditional high cushioned back and seat.
Specifications
| Product Dimensions | 40.25 H x 17 W x 18.5 L |
| Seat To Floor | 29.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17.75" |
| Seat To Footrest | 17.75" |
| Backrest Height | 11" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Zebra Wood, Cream PU, Chrome |
| Product SKU: | B30-CECINA2-SWVR ZBCR2 |
| Product UPC: | 681144146368 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| 360-degree swivel |
| Curved bent wood frame with built-in footrest |
| Fixed bar height |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























