
Catarina Light Gray Bookcase Cabinet By Homeroots
Elegant and super versatile, the Light Gray Black Bookcase is an ideal piece for your living room, study, or office. It features three 12" H x 24" W shelves for storing books, photographs, plants, or decorations, and a two-door cabinet with all-metal hardware in the bottom. It is made of premium-quality engineered wood with a modern gray finish. Silver finish vertical door pulls give the unit a contemporary vibe71" H x 25" W x 10" D
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 70.8 H x 24.8 W x 10.3 D |
| Product Color: | Light Gray |
| Product Material: | Particle Board |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Style: | Modern & Contemporany |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 403759 |
| Product UPC: | 808230120433 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Catarina Light Gray Bookcase Cabinet |
| Catarina Light Gray Bookcase |
| Light Gray Bookcase Cabinet |
| Gray Bookcase Cabinet |
| Light Gray Bookcase |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Catarina Light Gray Bookcase Cabinet By Homeroots
Elegant and super versatile, the Light Gray Black Bookcase is an ideal piece for your living room, study, or office. It features three 12" H x 24" W shelves for storing books, photographs, plants, or decorations, and a two-door cabinet with all-metal hardware in the bottom. It is made of premium-quality engineered wood with a modern gray finish. Silver finish vertical door pulls give the unit a contemporary vibe71" H x 25" W x 10" D
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 70.8 H x 24.8 W x 10.3 D |
| Product Color: | Light Gray |
| Product Material: | Particle Board |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Style: | Modern & Contemporany |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 403759 |
| Product UPC: | 808230120433 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Catarina Light Gray Bookcase Cabinet |
| Catarina Light Gray Bookcase |
| Light Gray Bookcase Cabinet |
| Gray Bookcase Cabinet |
| Light Gray Bookcase |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and super versatile, the Light Gray Black Bookcase is an ideal piece for your living room, study, or office. It features three 12" H x 24" W shelves for storing books, photographs, plants, or decorations, and a two-door cabinet with all-metal hardware in the bottom. It is made of premium-quality engineered wood with a modern gray finish. Silver finish vertical door pulls give the unit a contemporary vibe71" H x 25" W x 10" D
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 70.8 H x 24.8 W x 10.3 D |
| Product Color: | Light Gray |
| Product Material: | Particle Board |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Style: | Modern & Contemporany |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 403759 |
| Product UPC: | 808230120433 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Catarina Light Gray Bookcase Cabinet |
| Catarina Light Gray Bookcase |
| Light Gray Bookcase Cabinet |
| Gray Bookcase Cabinet |
| Light Gray Bookcase |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























