
Catarina Black Bookcase Cabinet By Homeroots
Elegant and super versatile, the Catarina Black Bookcase is an ideal piece for your living room, study, or office. It features three 12" H x 24" W shelves for storing books, photographs, plants, or decorations, and a two-door cabinet with all-metal hardware in the bottom. Silver finish vertical door pulls give the unit a contemporary vibe. It is made of premium-quality engineered with a classy dark wenge black finish. 71" H x 25" W x 10" D
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 70.8 H x 24.8 W x 10.3 D |
| Product Color: | Black Wengue |
| Product Material: | Particle Board |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Style: | Modern & Contemporany |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 403739 |
| Product UPC: | 808230120235 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Catarina Black Bookcase Cabinet |
| Catarina Black Bookcase |
| Black Bookcase Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Catarina Black Bookcase Cabinet By Homeroots
Elegant and super versatile, the Catarina Black Bookcase is an ideal piece for your living room, study, or office. It features three 12" H x 24" W shelves for storing books, photographs, plants, or decorations, and a two-door cabinet with all-metal hardware in the bottom. Silver finish vertical door pulls give the unit a contemporary vibe. It is made of premium-quality engineered with a classy dark wenge black finish. 71" H x 25" W x 10" D
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 70.8 H x 24.8 W x 10.3 D |
| Product Color: | Black Wengue |
| Product Material: | Particle Board |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Style: | Modern & Contemporany |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 403739 |
| Product UPC: | 808230120235 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Catarina Black Bookcase Cabinet |
| Catarina Black Bookcase |
| Black Bookcase Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and super versatile, the Catarina Black Bookcase is an ideal piece for your living room, study, or office. It features three 12" H x 24" W shelves for storing books, photographs, plants, or decorations, and a two-door cabinet with all-metal hardware in the bottom. Silver finish vertical door pulls give the unit a contemporary vibe. It is made of premium-quality engineered with a classy dark wenge black finish. 71" H x 25" W x 10" D
Specifications
| Product Category: | Bookcases |
| Product Dimensions: | 70.8 H x 24.8 W x 10.3 D |
| Product Color: | Black Wengue |
| Product Material: | Particle Board |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Product Style: | Modern & Contemporany |
| Product Assembly: | N |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 403739 |
| Product UPC: | 808230120235 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Catarina Black Bookcase Cabinet |
| Catarina Black Bookcase |
| Black Bookcase Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























