
Cast Aluminum Woven Side Table By Homeroots
This Cast Aluminum Woven Side Table will make a great addition to the decor in your home. The side table is made from vast aluminum and features a straight cylindrical design in a black finish. The cylinder shape has a basket weave feel to it which makes it look very unique and airy. The table top is solid and provides a lot of space for display and storage. You can use this side table anywhere in your home, whether that be in your bedroom as a side table, or in the entryway as a table for keys and other trinkets. 17" H x 13" W x 13" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 13in W x 13in D x 17in H |
| Product Material: | Cast Metal |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Finish |
| Top Color: | Bronze |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393497 |
| Product UPC: | 808230036413 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Cast Aluminum Woven Table |
| Aluminum Woven Table |
| Cast Aluminum Woven |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Cast Aluminum Woven Side Table By Homeroots
This Cast Aluminum Woven Side Table will make a great addition to the decor in your home. The side table is made from vast aluminum and features a straight cylindrical design in a black finish. The cylinder shape has a basket weave feel to it which makes it look very unique and airy. The table top is solid and provides a lot of space for display and storage. You can use this side table anywhere in your home, whether that be in your bedroom as a side table, or in the entryway as a table for keys and other trinkets. 17" H x 13" W x 13" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 13in W x 13in D x 17in H |
| Product Material: | Cast Metal |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Finish |
| Top Color: | Bronze |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393497 |
| Product UPC: | 808230036413 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Cast Aluminum Woven Table |
| Aluminum Woven Table |
| Cast Aluminum Woven |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Cast Aluminum Woven Side Table will make a great addition to the decor in your home. The side table is made from vast aluminum and features a straight cylindrical design in a black finish. The cylinder shape has a basket weave feel to it which makes it look very unique and airy. The table top is solid and provides a lot of space for display and storage. You can use this side table anywhere in your home, whether that be in your bedroom as a side table, or in the entryway as a table for keys and other trinkets. 17" H x 13" W x 13" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 13in W x 13in D x 17in H |
| Product Material: | Cast Metal |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black Finish |
| Top Color: | Bronze |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393497 |
| Product UPC: | 808230036413 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Cast Aluminum Woven Table |
| Aluminum Woven Table |
| Cast Aluminum Woven |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























