
Carved Wooden Bird Bowl (Min 2) By Kalalou
Bird is the word. Use this carved bird bowl as a planter or display bowl on a bookshelf or keep trinkets together on your desk. Black with white detail, this bowl makes a great gift to a hunter or bird watcher.åÊ
Specifications
| Product Dimensions: | 23" x 5.5" x 6"t |
| Product Color: | Multi |
| Product Material: | Wood |
| Product Finish: | Whitewashed |
| Construction: | Carved |
| Function: | Bowl |
| Theme: | Transitional |
| Product SKU: | DWA1041K |
| Product UPC: | 841628119053 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted by skilled artisans in Indonesia. |
| Care Instructions - Wipe clean with a lint free, dry cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Carved Wooden Bird Bowl (Min 2) By Kalalou
Bird is the word. Use this carved bird bowl as a planter or display bowl on a bookshelf or keep trinkets together on your desk. Black with white detail, this bowl makes a great gift to a hunter or bird watcher.åÊ
Specifications
| Product Dimensions: | 23" x 5.5" x 6"t |
| Product Color: | Multi |
| Product Material: | Wood |
| Product Finish: | Whitewashed |
| Construction: | Carved |
| Function: | Bowl |
| Theme: | Transitional |
| Product SKU: | DWA1041K |
| Product UPC: | 841628119053 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted by skilled artisans in Indonesia. |
| Care Instructions - Wipe clean with a lint free, dry cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bird is the word. Use this carved bird bowl as a planter or display bowl on a bookshelf or keep trinkets together on your desk. Black with white detail, this bowl makes a great gift to a hunter or bird watcher.åÊ
Specifications
| Product Dimensions: | 23" x 5.5" x 6"t |
| Product Color: | Multi |
| Product Material: | Wood |
| Product Finish: | Whitewashed |
| Construction: | Carved |
| Function: | Bowl |
| Theme: | Transitional |
| Product SKU: | DWA1041K |
| Product UPC: | 841628119053 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted by skilled artisans in Indonesia. |
| Care Instructions - Wipe clean with a lint free, dry cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























